UNCGSPARTANS.COM
9-22-2018
Print this article - Two Men's Tennis Players in Championship matches Sunday print
Article rss feed - Two Men's Tennis Players in Championship matches Sunday rss

ELON, N.C.– Two UNC Greensboro student-athletes compete in championship matches Sunday at the Elon Invitational.

Ollie Palmer reached the finals in the Maroon Singles bracket after defeating Justin Herrera of Old Dominion 6-3, 6-4 and Klien Evans of Elon 6-3, retired, while Nico Grewe fell to Inaki Crespo of Virginia Commonwealth 6-3, 7-6 (4). Palmer faces Crespo in the championship.

Ian Melink also reached the finals in the Phoenix Singles bracket after defeating Sam Rice of UNC Charlotte 6-3, 6-4 and Tate Steinour of James Madison 6-3, 6-3, while Hugh Knapp defeated Brice Polender of Richmond 7-6 (1), 6-3, but fell to William Karpriski of JMU 7-5, 6-2 in the semifinals.  Melink faces Karpriski in the championship Sunday at 9:30 a.m.

Jack Burkill fell to Bastien Huon of Campbell 6-3, 6-3 of the consolation of the Gold Singles Bracket, while Roger Rogowski fell to Milo Bergeron of Appalachian State 3-0, retired also in the consolation.

After dropping the first set 6-3, Cooper Wyett bounced back by winning the next two sets 6-1, 6-2 to defeat Reed Crabtree of Radford, but fell to Josh Raymundo of JMU 2-6, 6-1, 6-2 in the semifinals of the Powell Singles bracket, Logan Blaser advanced to the finals of the consolation bracket by beating M. Robinson of UNC Wilmington 6-2, 6-2 and Nacho Alla of UNC Wilmington 6-1, 6-3. Blaser faces William Hart of ASU Sunday at 9:30 a.m. for the championship of the consolation.  After dropping the first set 6-2, Eric Whisnant battled back by winning the next two sets 6-4, 6-2 over William Crane of Radford, but fell to Campbell Stone of Appalachian State 6-3, 4-6, 6-4.

In the Maroon Doubles bracket, Palmer and Melnik plays an extra match against Zion Heaven and Milo Bergeron of ASU Sunday at 8 a.m., while Durkill and Wyett plays Felipe Osses-Konig and Jacob Bicknell of Elon Sunday at 8 a.m. in the Gold Doubles bracket as an extra match.

Whisnant and Rogowski plays Samuel Pearlman and Bradley Mittleman of Old Dominion Sunday at 8 a.m. in the Phoenix Doubles bracket as an extra match.

Maroon Singles

Nico Grewe (UNCG) vs. Inaki Crespo (VCU) Saturday at 11 a.m.

Inaki Crespo (VCU) d. Nico Grewe (UNCG) 6-3, 7-6 (4)

Ollie Palmer (UNCG) vs. Justin Herrera (ODU) Saturday at 11 a.m.

Ollie Palmer (UNCG) d. Justin Herrera (ODU) 6-3, 6-4

Ollie Palmer (UNCG) d. Klien Evans (ELON) 6-3, ret.

Ollie Palmer (UNCG) vs. Inaki Crespo (VCU) Sunday

Gold Singles

Bastien Huon (CAMP) d. Jack Burkill (UNCG) 6-3, 6-3

Milo Bergeron (ASU) d. Roger Rogowski (UNCG) 3-0, ret. 

Phoenix Singles

Hugh Knapp (UNCG) d. Brice Polender (RICH) 7-6 (1), 6-3

William Karpriski (JMU) d. Hugh Knapp (UNCG) 7-5, 6-2

Ian Melnik (UNCG) d. Sam Rice (UNCC) 6-3, 6-4

Ian Melnik (UNCG) d. Tate Steinour (JMU) 6-3, 6-3

Ian Melnik (UNCG) vs. William Karpriski (JMU) Sunday at 9:30 am.

Powell Singles

Cooper Wyett (UNCG) d. Reed Crabtree (RAD) 3-6, 6-1, 6-2

Josh Raymundo (JMU) d. Cooper Wyett (UNCG) 2-6, 6-1, 6-2

Eric Whisnant (UNCG) d. William Crane (RAD) 2-6, 6-4, 6-2

Campbell Stone (ASU) d. Eric Whisnant (UNCG) 6-3, 4-6, 6-4

Logan Blaser (UNCG) d. M. Robinson (UNCW) 6-2, 6-2

Logan Blaser (UNCG) d. Nacho Alla (UNCW) 6-1, 6-3

Logan Blaser (UNCG) vs. William Hart (ASU) Sunday at 9:30 a.m.

Maroon Doubles

Ollie Palmer and Ian Melnik (UNCG) vs. Zion Heaven and Milo Bergeron (ASU) Sunday at 8 a.m.

Gold Doubles

Jack Burkill/Cooper Wyett (UNCG) vs. Felipe Osses-Konig/Jacob Bicknell (ELON) Sunday at 8 a.m.

Phoenix Doubles

Eric Whisnant/Roger Rogowski (UNCG) vs. Samuel Pearlman/Bradley Mittleman (ODU) Sunday at 8 a.m.

-- UNCG –